Táto webová stránka už nie je podporovaná v Internet Explorer.
Otvorte stránku v prehliadači Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox alebo Safari.

Cestovné informácie Chorvátsko

Čoskoro pôjdete na dovolenku do Chorvátska. Radi by sme vás poslali dobre pripravených, preto sme pre vás pripravili niekoľko užitočných informácií. Prajeme vám príjemnú dovolenku. Vitajte v Hrvatsku!

Na cestách
Mýto, ekologická nálepka, tankovanie

V Chorvátsku sú takmer všetky diaľnice spoplatnené. Mýto (cestarina) sa dá zaplatiť v hotovosti, kreditnou kartou alebo zakúpením mýtnej známky. Tieto mýtne známky (ENC) sú k dispozícii na mýtnych staniciach. S mýtnou známkou získate približne 20 % zľavu z mýta a výhodou je aj rýchlejší prejazd cez mýtnu stanicu. Výšku mýta si môžete vypočítať tu: https://www.putovnica.net/en/transport/tolls. Z Umagu do Puly na Istrii (približne 75 km) zaplatíte s osobným autom približne 6,70 €.

V Chorvátsku (zatiaľ) neexistujú žiadne ekologické zóny. Takže nepotrebujete ekologickú nálepku.

Na diaľniciach je povolená rýchlosť 130 km/h a na hlavných cestách 100 km/h. Mimo zastavaných oblastí je to 90 km/h, v zastavaných oblastiach 50 km/h. 

Polícia môže v prípade dopravného priestupku uložiť pokutu, ale nie ste povinní ju zaplatiť na mieste. Musíte ju však zaplatiť do ôsmich dní.

Vo vozidle je povinné mať výstražný trojuholník, bezpečnostnú vestu a lekárničku. V závislosti od typu svetiel alebo pneumatík na vašom vozidle by ste mali mať pri sebe aj náhradné svetlá a náhradné koleso. Ak cestujete s prívesom alebo karavanom, mali by ste mať pri sebe dva výstražné trojuholníky.

V horách má stúpajúca doprava prednosť pred klesajúcou.

Viac informácií o pravidlách cestnej premávky nájdete tu: https://www.novalja.sk/chorvatsko/informace-chorvatsko/informace-pro-motoristy/dopravne-predpisy/dopravni-predpisy-chorvatsko/

Najrýchlejšia cesta je po diaľnici (mýto) cez Rakúsko - Slovinsko alebo Maďarsko - Slovinsko. Nezabudnite si preto kúpiť diaľničné známky (vopred). V prípade Rakúska sú tieto známky k dispozícii na rakúskych diaľničných hraničných priechodoch alebo na ANWB.  Všetky diaľnice a rýchlostné cesty v Slovinsku sú spoplatnené. Elektronické diaľničné známky sú v Slovinsku k dispozícii na mýtnych staniciach, čerpacích staniciach, v supermarketoch a kioskoch. Mimo Slovinska v pohraničnej oblasti na veľkých čerpacích staniciach a v predajniach ÖAMTC v Rakúsku. 

V Chorvátsku sa nachádza približne 700 nabíjacích miest pre elektromobily. Jazda elektromobilom v Chorvátsku si vyžaduje určité plánovanie. Ak hľadáte nabíjačku pre elektromobily v Chorvátsku, hľadajte "verejné punionice za električna".

Čerpacie stanice na (spoplatnených) diaľniciach a vo veľkých mestách sú často otvorené vo dne aj v noci. Ostatné čerpacie stanice sú zvyčajne otvorené minimálne od 7.00 do 20.00 (v lete dlhšie).

V krajine s viac ako tisíckou ostrovov sú trajekty dôležitou formou verejnej dopravy. Hlavným poskytovateľom trajektových liniek je chorvátska spoločnosť Jadrolinija. Ponúka približne 40 liniek z pevniny na chorvátske ostrovy a do Talianska.

Jedlo a nápoje
Jedlo a stravovanie mimo domu

Voda z vodovodu je v Chorvátsku bezpečná, ale ak dávate prednosť balenej vode, je k dispozícii všade.

Obed je najdôležitejšie jedlo a konzumuje sa medzi 10. a 15. hodinou. V reštauráciách sa obed zvyčajne podáva medzi 12. a 14. hodinou. Obed pozostáva z niekoľkých chodov. Večera zvyčajne pozostáva z ľahkého, jednoduchého jedla. Vo veľkých mestách a v lete je bežné, že večera sa podáva do 23.30 hod. Jednoduché trojchodové menu si môžete dať za približne 20 EUR.

V Chorvátsku sa môžete najesť v reštaurácii, v pizzerii alebo bistre, prípadne v malých rodinných podnikoch (gostionice alebo konoba). Najjednoduchšie sú bistrá a pizzerie, kam môžete ísť na lacné a zvyčajne dobré jedlo. Gostionica a konoba sú jednoduché hostince, v ktorých sa podávajú prevažne miestne jedlá. 

Poplatky za obsluhu sú zvyčajne zahrnuté v cene. Chlieb sa často účtuje osobitne. Je však zvykom dávať prepitné v baroch a reštauráciách, hoteloch, taxíkoch a sprievodcom na výletoch. Priemerná čistá mzda v Chorvátsku sa pohybuje okolo 800 EUR a cenová úroveň napríklad potravín je o niečo vyššia ako na Slovenku.

Talianske a grécke vplyvy sú viditeľné v oblastiach pozdĺž pobrežia. Najmä Istria je veľmi taliansky orientovaná, takže pizza a cestoviny sú tu ľahko dostupné. V Dalmácii nájdete viac rýb. Dôležitou súčasťou chorvátskej kuchyne je mäso, spomeňte si na údené prosciutto alebo čevapčiči. Čím ďalej do vnútrozemia, tým väčší je vplyv maďarskej kuchyne.

Známe supermarkety sú Konzum, Plodine, Mercator a Kaufland, ale v Chorvátsku nájdete aj Lidl a Spar. Supermarkety sú zvyčajne otvorené od 7:00 do 22:00. Na trhoch v Chorvátsku sa okrem ovocia a zeleniny často predávajú aj syry, údeniny, chlieb a nápoje.

Zdravie
Bezstarostná dovolenka

Chorvátska zdravotná starostlivosť je veľmi kvalitná. Zdravotná starostlivosť je dostupná pre každého a poskytuje sa v nemocniciach a na klinikách vo väčších mestách. V prípade menších problémov sa môžete obrátiť na lekárne. Problémy však môže spôsobovať jazyková bariéra. Uistite sa, že máte so sebou dostatok základných liekov.

Európsky preukaz zdravotného poistenia vás oprávňuje na nevyhnutné lekárske ošetrenie v prípade choroby alebo úrazu počas vášho dočasného pobytu v Chorvátsku.

V prípade hospitalizácie alebo potreby špecializovanej lekárskej starostlivosti je najlepšie obrátiť sa priamo na poisťovňu.

V Chorvátsku v súčasnosti neexistujú žiadne opatrenia COVID-19.

Počasie a podnebie
Počasie v Chorvátsku

Chorvátsko je veľká krajina s veľkými geografickými rozdielmi. V dôsledku toho sú tu rôzne klimatické podmienky. Chorvátske pobrežie má stredomorské podnebie, ale vo vnútrozemí je mierne kontinentálne podnebie. 

 • Pobrežné oblasti Chorvátska sú pod vplyvom Jadranského mora a majú stredomorské podnebie s horúcimi a suchými letami.
 • Ďalej vo vnútrozemí sa nachádzajú Dinárske Alpy, kde sú teploty chladnejšie počas celého roka.
 • Vo vnútrozemí za horami je mierne kontinentálne podnebie s pomerne teplými letami.
 • Letné mesiace na chorvátskom pobreží sú ideálne na dovolenku na slnku. Teploty sú príjemné, s priemernými maximálnymi teplotami okolo 28 °C, prevláda slnečné počasie a málo prší.

Okrem známych aplikácií o počasí a klíme (https://www.pocasie.sk/, https://www.in-pocasie.sk/) poskytuje DHMZ rozsiahle informácie o počasí (v angličtine).

Jazyk a platby
Príjemný odpočinok!

Prekladač Google vám samozrejme pomôže, ale je dobré vedieť aj niekoľko fráz. Pomôžeme vám začať:

  

Áno/Nie
Da/Ne
V poriadku
U redu
AhojZdravo
Dobrý deň
Dobar dan
Dobrý večer
Dobro večer
Dovidenia
Doviđena - zbogom
Prosím
Molim
Ďakujem
Hvala
Nerozumiem
Ja ne razumijem 
Nerozprávam chorvátsky
Ne govorim Hrvatski
Hovorí niekto anglicky?
Govori li netko Engleski?
Rád vás spoznávam
Drago mi je
Nemáte za čo
Nema na čemu
Prepáčte
Oprostite
Ako sa vám darí?
Kako si ?
Dobre, ďakujem!
Dobro, hvala !
A ty/A vy?A ti/a vi ?
Prepáčte mi
Izvinite
Súhlasím
Dobro
Kde je ... ?
Gdje ... ?
Stratil som sa
Ja sam zalutao
Vľavo
Lijevo
Vpravo
Desno
RovnoRavno
Koľko je hodín?
Koliko je sati ?
Koľko to stojí?
Koliko to košta ?
Ako sa voláte?
Kako se zoves/zovete ?
Volám sa...
Zovem se …
Bavte sa
Puno radost
Menu, prosím
Molim vas jelovnik
Vyberiem si... (kura)
Ja ću... (kokoš)
Dobrú chuťDobar tek
Môžem dostať účet?
Mogu li dobiti račun ?
Predjedlo
Predjela
Príloha
Dodatci jelima
Hlavné jedlo
Glana jela
Dezert
Dezert


V Chorvátsku sa platí v eurách. Toto je zákonné platidlo od 1. januára 2023. Takmer všade môžete platiť bežnou debetnou alebo kreditnou kartou. V Chorvátsku je veľa bankomatov. Upozorňujeme, že výber peňazí kreditnou kartou zvyčajne nie je bezplatný.


Ďalšie užitočné informácie
Je dobré vedieť
 • Pri ceste na dovolenku do Chorvátska musíte mať platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.
 • Typ zásuviek v Chorvátsku sa nazýva Schuko a má zabudované bočné ochranné kontakty.  Moderné zariadenia sú konštruované pre český aj chorvátsky typ zásuviek a zvyčajne by ste nemali mať problém so zapojením nabíjačky alebo iného zariadenia. Ak nie, väčšina recepcií vám ponúkne potrebný adaptér na nabíjanie vašich zariadení.
 • Pri kempovaní v stane môžete potrebovať redukciu kvôli inému typu zásuvky.


 • Dôležité štátne sviatky v Chorvátsku:
Veľká noc
Uskrs
09.04
10.04
Sviatok práce
Praznik rada
01.05
Deň štátnej samostatnosti
Dan državnosti
30.05
Kristovo telo
Corpus Christi, Tijelovo
08.06
Deň boja proti fašizmu
Dan antifašističke borbe 
22.06
Národný deň Dňa vďakyvzdania

05.08
Nanebovzatie Panny Márie
Velika Gospa
15.08
Deň všetkých svätých
Svi sveti
01.11


 • Chorvátsko je krajina priateľská k psom, ale nie všetky psy sú povolené. Pitbully, ktoré nie sú zapísané v registri medzinárodnej organizácie psov (fci.be), alebo kríženci pitbulla nie sú povolené.
 •  Pre svojho psa alebo mačku budete potrebovať zvierací pas EÚ vydaný schváleným veterinárnym lekárom. Psy a mačky musia byť očkované proti besnote (besnota) najmenej 21 dní pred cestou. Povinný čip sa musí vložiť pred očkovaním proti besnote (môže sa dať v ten istý deň). Keďže toto očkovanie sa môže vykonať až od 12. týždňa života, šteňatá alebo mačiatka mladšie ako 15 týždňov nemožno vziať do Chorvátska. Vodítka sú v Chorvátsku povinné takmer všade.
 • Chorvátsko a Slovensko majú rovnaké časové pásmo. Nie je tu teda žiadny časový rozdiel a letný a zimný čas beží rovnako.
 • Cestujete sami s maloletým dieťaťom, napríklad s vnúčatami? Alebo beriete so sebou dieťa svojho priateľa? Potom musíte byť schopní preukázať, že máte súhlas rodičov. To môžete urobiť pomocou súhlasného vyhlásenia.

Tip: Pred odchodom si odfoťte svoj cestovný pas/občiansky preukaz, kartu poistenca, bankovú kartu, čísla tiesňového volania a ďalšie dôležité veci. Pošlite ich e-mailom sebe alebo iným cestujúcim, aby ste mali dôležité informácie po ruke v prípade straty alebo krádeže.

10 turistických atrakcií Chorvátska

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá Vstup 2 Parkovanie

D1 23, 53231, Jezerce

Dalmácia


Webové stránky: https://np-plitvicka-jezera.hr/en/
https://goo.gl/maps/J3TkziiRWqcByMNEA

Národný park Krka

Lozovac, Chorvátsko
Dalmácia
Webové stránky: http://www.npkrka.hr/
https://goo.gl/maps/sUkuVH1WD27jRCLA9

Pula

Forum 3, 52100, Pula
Istria
Webové stránky: http://pulainfo.hr/
https://goo.gl/maps/hhGt9aSxyhNcBZyg6

Istralandia

Ul. Ronki 1, 52474, Nova Vas
Istria
Webové stránky:
https://www.istralandia.hr/en/

Zadar

23000, Zadar
Dalmácia
Webové stránky: https://zadar.travel/
https://goo.gl/maps/TJNTP2z5dofUWDMR7

Rovinj

Trg na mostu 2, 52210, Rovinj
Istria
Webové stránky: http://www.rovinj-tourism.com/
https://goo.gl/maps/sr7REt2bgp2WjeaT8

Trogir

Trg Ivana Pavla II 1, 21220, Trogir
Dalmácia
Webové stránky: http://www.visittrogir.hr/
https://goo.gl/maps/5G87q5SPhbhHfyqR6

Ostrovy Brijuni

Brionska ul. 10, 52212, Fažana
Istria
Webové stránky: http://np-brijuni.hr/
https://goo.gl/maps/m8tBmDMo3BPtKoVz6

Dubrovník

Brsalje ul. 5, 20000, Dubrovnik
Dubrovník
Webové stránky: http://www.tzdubrovnik.hr/
https://goo.gl/maps/otp1Gsd34yuCHsda6

Brač - Zlatni Rat

Put Zlatnog Rata, 21420, Bol
Ostrov Brač 
Webové stránky: https://www.zlatniratbol.com/en/
https://goo.gl/maps/dxyKhEu98jiVtu7t9

Zrieknutie sa zodpovednosti: Informácie na tejto stránke boli starostlivo zostavené. Nenesieme však žiadnu zodpovednosť za nesprávne alebo neúplné informácie. Odkazy na iné webové stránky, ktoré používame, slúžia len na informačné účely. Tieto webové stránky nespravujeme, nekontrolujeme ani neschvaľujeme. Ako cestujúci ste zodpovední za to, aby ste si zabezpečili správne (cestovné) doklady na svoju dovolenku. Odporúčame vám, aby ste si tesne pred dovolenkou overili aktuálne informácie na príslušných úradoch.